Aktualności
Aktualności

Nowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” - październik (10/2018)


2018-10-29

Magazyn Historyczny „Mówią wieki”

Numer październikowy(10/2018)

 

Z Francją ku Niepodległości to temat miesiąca opracowany wspólnie przez redakcje periodyków historycznych Mówią wieki i L’Histoire.  We wstępie redaktorzy naczelni piszą: Bez francuskiej pomocy nie sposób sobie wyobrazić odbudowy państwa polskiego w 1918 roku i jego skutecznej obrony w następnych kilku kluczowych latach. Tę myśl rozwija ś.p. Andrzej Nieuważny w artykule Gdyby nie Francuzi. Piotr Szlanta opisuje działalność założonego przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polski w Paryżu, natomiast Tomasz Bohun przedstawia próby stworzenia oddziałów polskich nad Sekwaną: na przeszkodzie stał jednak rosyjski sojusznik Francji, który torpedował wysiłki Polaków. Dopiero w 1917 roku udało się urzeczywistnić tę ideę. Szczegółowiej o polskiej kompanii w Legii Cudzoziemskiej (1914-15) przeczytamy w artykule Bajończycy. Pułkownik Frederic Guelton jest autorem tekstu Polska we francuskiej dyplomacji po Wielkiej Wojnie. W artykule Cud nad Wisłą przeczytamy: Wśród państw, które odzyskały niepodległość po 1918 roku, Polska była największa terytorialnie i pod względem ludności. Był krajem o wielowiekowej tradycji historycznej, narodowej i kulturalnej. Tekst wyszedł spod pióra Aleksandry Kwiatkowskiej-Viatteau, autorki niezwykle zasłużonej dla popularyzacji historii naszego kraju we Francji ( jest tu też jej obszerny biogram).   

Ponadto: prof. Stanisław Stabryła zastanawia się Czy Seneka był chrześcijaninem? Poznamy historię wierzeń dawnych Japończyków (yokai) w tekście W krainie czarodziejskich lisów. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Zamku Królewskim w Warszawie! Polska potęga balonowa to tekst Pawła Szulca o naszych dokonaniach w tej dziedzinie awiacji.

O epokowym wynalazku polskiego inżyniera Rudolfa Gundlacha – peryskopie odwracalnym pisze Krzysztof M. Gaj w najnowszym dodatku 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej (patronat Polskiej Grupy Zbrojeniowej) : Oficerowie 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka zgodnie twierdzili, że im dowódca czołu więcej widzi, tym załoga dłużej żyje. Oceny wartości bojowej broni pancernej Wojska Polskiego 1918-1939 podjął się Michał Mackiewicz.

W wydawanym wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim dodatku Z dziejów gospodarczych Polski przeczytamy o modernizacji inicjowanej przez państwo jako zjawisku w historii gospodarczej. Dwa pozostałe teksty omawiają próbę modernizacji Rzeczypospolitej w epoce stanisławowskiej (reformy Tyzenhauza), a także w czasach Królestwa Kongresowego. Autor tego drugiego tekstu, Mateusz Ratyński pisze: W powszechnej świadomości 123 lata zaborów były dla Polski czasem straconym, nie można jednak zapominać o pozytywnych zmianach. Procesy modernizacyjne, typowe dla ery złotego XIX wieku, nie mogły ominąć ziem polskich.  Ponadto biogram jednego z najwybitniejszych polskich ekonomistów Michała Kaleckiego.

 

Pełny spis treści numeru

Zamów prenumeratę


Powrót