Aktualności
Aktualności

Nowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” - luty (02/2019)


2019-02-14

Magazyn Historyczny „Mówią wieki”

Numer lutowy (2/2019)

 

Temat miesiąca: Kozacka Ukraina to historia dwóch narodów na przełomie XVI i XVII wieku w czasach największej potęgi Rzeczypospolitej. Opowieść o kozackich buntach i powstaniach snują dwaj wytrawni znawcy tematu Dariusz Milewski i Tomasz Bohun. Historia dawna, ale wciąż żywa – Michał Kopczyński we wstępie pisze: w 1632 roku polscy senatorowie wyjaśnili Kozakom, że są potrzebni Rzeczpospolitej jak włosy i paznokcie, jeśli wyrosną za długie to należy je obciąć. Warto się zastanowić czy u szczytu swej potęgi nasi przodkowie nie popełnili błędu i jakie mogą z tego płynąć wnioski dla teraźniejszości.

Miłość i racja stanu - dwa teksty o fatalnej polityce dynastycznej Wazów i słynnej rolce sztokholmskiej. Ponadto o kandydatce do poślubienia polskiego królewicza Władysława z dynastii Wazów i niezwykłej kobiecie Elżbiecie Stuart pisze Anna Kalinowska. Polityka i miłość także w artykule Galicyjskie echa Meyerlingu ale tym razem w czasach nam bliższych – w końcu XIX wieku.

Do najdawniejszych czasów, bo do roku 1458 p.n.e. sięga Przemysław Nowogórski pisząc o bitwie pod Megiddo, w wyniku której Egipt stał się najpotężniejszym państwem na Bliskim Wschodzie. O prześladowaniu chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim pisze prof. Stanisław Stabryła.

O historii na ekranie pisze Piotr Korczyński w artykule Samuraje kontra rewolwerowcy : niekwestionowanymi mistrzami w mitologizowaniu swej historii pozostają Amerykanie, którzy zaprzęgli do tego swój show-biznes.

O związkach sztuki z polityka znajdziemy tekst poświęcony rzeźbiarzowi Ivanowi Meśteroviczowi , autorowi monumentalnego projektu uczczenia pamięci Józefa Piłsudskiego. O polskich i żydowskich zabytkach Drohobycza i co z nich pozostało pisze prof. Jan Ostrowski.

W dodatku powstającym pod patronatem Polskiej Grupy Zbrojeniowej czytamy: podczas kampanii wrześniowej Polacy zniszczyli ponad tysiąc niemieckich i sowieckich pojazdów pancernych, w większości za pomocą armat Boforsa, ale nie mniej skuteczną bronią skuteczną bronią były karabiny wz.35, czyli słynne Ury.  Ich twórcą był Józef Maroszek . O nim i jego znakomitym karabinie pisze Michał Mackiewicz.

W comiesięcznym dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich przygotowanym we współpracy z NBP znajdziemy dwa teksty wybitnego mediewisty prof. Marka Barańskiego, który pisze: w XIII w. rozpoczęły się w Polsce jedne z najważniejszych reform, jakie miały miejsce w ostatnim tysiącleciu. Przekształciły one gospodarkę, społeczeństwo, a także ustrój. Ponadto artykuł o polskim pieniądzu we wczesnym średniowieczu: choć pierwsi Piastowie wybijali ich mało, to jednak na ziemiach polskich pieniądze nie były rzadkością.

 

Pełny spis treści numeru

Zamów prenumeratę


Powrót